Bralcem še vedno ni povsem jasno, zakaj simfonični orkester Slovenske filharmonije stavka in kakšne so njihove zahteve.
Marina Kopše, predsednica stavkovnega odbora SF, fotografije Marijan Zlobec
Še enkrat naj ponovimo stavkovne zahteve, kot jih je včeraj popoldan v Slovenski filharmoniji na prošnjo televizijske kolegice izrekla Marina Kopše in dodajamo še nekaj sklepov iz dokumentov. Doslej se na primer sploh še ni pojavil problem delovanja ali nedelovanja Strokovnega sveta (19., 20. člen), ki se ga v bistvu enači s Svetom zavoda (17., 18. člen).
- Odstop direktorja Damjana Damjanoviča zaradi nepravilnega ravnanja, ki je v škodo ekonomsko socialnemu položaju zaposlenih.
- Odstop članov Sveta SF (Darja Koter, Karolina Šantl Zupan, Metka Šošterič, Otmar Zorn) zaradi nepravilnega ravnanja, ki je v škodo ekonomsko socialnemu položaju zaposlenih.
- Prekinitev sodelovanja z dirigentom Urošem Lajovicem s.p. zaradi nepravilnega ravnanja, ki je v škodo ekonomsko socialnemu položaju zaposlenih.
- Ugodna rešitev vseh aktualnih postopkov razporejanja zaposlenih na delovna mesta priznanih ustvarjalcev, kjer so zaposleni pogoje izpolnili, takojšnjo dokončno opredelitev do kriterijev ter ažurno izvajanje teh postopkov.
- Takojšnja zagotovitev spoštljivega delovnega okolja, zakonitosti, transparentnosti in strokovnosti poslovodenja ter upravljanja SF, kar bo zagotavljalo uresničevanje ekonomskih in socialnih pravic delavcev in možnost uveljavljanja takih interesov iz dela.
- Soodločanje pri izbiri šefa dirigenta ali umetniškega vodje Slovenske filharmonije
- Članstvo orkestrovih delegatov v Svetu zavoda; najmanj dva člana iz vrst SF
- Aktualizacija Sklepa o ustanovitvi javnega zavoda ter jasna določitev, kaj ali kdo je umetniški vodja SF, kdo šef dirigent, ki ga po Sklepu o ustanovitvi javnega zavoda Slovenska filharmonija sploh ni, kaj kdo počne in za kaj je odgovoren. (Stavkovni odbor poudarja, da je za umetniško vodenje oz. za vodenje umetniško strokovnega dela orkestra SF zadolžen in plačan direktor Damjan Damjanovič (1. alineja 1. odstavka 12. člena in 14. člen Sklepa o ustanovitvi javnega zavoda SF).
- Odprava pravno neveljavnih usnih dogovorov direktorja Damjanoviča in g. Lajovica ter v tem smislu dajanje lažnih obljub orkestru in zahtevanja prenehanja stavke brez razrešitve problemov.
Verjetno se bo našlo še marsikaj. Kdo bo odgovoril na vprašanje, kateri so člani obeh Svetov, torej deset ljudi, odgovornih za delovanje Slovenske filharmonije? Poglejmo kaj pravi Sklep o ustanovitvi javnega zavoda Slovenska filharmonija.
Violončelist Andrej Petrač, predsednik Strokovnega sveta javnega zavoda SF
S K L E P o ustanovitvi javnega zavoda Slovenska filharmonija (Uradni list RS, št. 87/12 z dne 16. 11. 2012 glede Sveta zavoda in Strokovnega sveta.
17. člen
Svet zavoda sestavlja pet članov, in sicer: – štirje predstavniki ustanovitelja, ki jih na predlog ministra imenuje Vlada Republike Slovenije med strokovnjaki s področja dela zavoda, financ in pravnih zadev, in – predstavnik delavcev zavoda, ki ga med zaposlenimi izvolijo zaposleni v zavodu.
18. člen
Naloge Sveta zavoda: – nadzira zakonitost dela in poslovanja zavoda, – spremlja, analizira in ocenjuje delovanje zavoda, – predlaga ustanovitelju revizijo poslovanja, ki jo lahko opravi tudi notranji revizor ustanovitelja, – ocenjuje delo direktorja, – daje soglasje k strateškemu načrtu, programu dela, finančnem načrtu, sistemizaciji delovnih mest, organizaciji dela, kadrovskemu načrtu, načrtu nabav in k zavodski kolektivni pogodbi ter nadzira njihovo izvajanje, – potrjuje letno poročilo zavoda, – daje soglasje k cenam javnih kulturnih dobrin, – daje predhodno mnenje k imenovanju direktorja, – sklepa pogodbo o zaposlitvi z direktorjem po predhodnem soglasju ministra, – opravlja druge naloge v skladu z veljavnimi predpisi in tem sklepom.
Koncertni mojster SF Janez Podlesek
Strokovi svet javnega zavoda
19. člen
Strokovni svet sestavlja pet članov, in sicer: – dva člana izvolijo zaposleni, enega s področja dela NOE orkestra in enega iz področja dela NOE zbora, – preostale tri člane strokovnega sveta predlagajo Društvo slovenskih skladateljev, Slovensko muzikološko društvo in Zveza glasbene mladine Slovenije. Za postopek volitev predstavnikov delavcev v strokovni svet se smiselno uporabljajo določbe o volitvah predstavnika delavcev v svet zavoda. Volitve se razpišejo največ 90 in najmanj 60 dni pred potekom mandata. Direktor mora pozvati predlagatelje na dostavo predlogov najmanj 90 dni pred potekom mandata. Mandat članom Strokovnega sveta traja 5 let. Po preteku mandata so lahko ponovno imenovani oziroma izvoljeni. Strokovni svet sklepa veljavno, če je na seji navzoča večina članov sveta. Strokovni svet sprejema odločitve z večino glasov vseh članov. Podrobnejše delovanje uredi Strokovni svet s poslovnikom.
Violončelist Klemen Hvala, član stavkovnega odbora SF
20. člen
Naloge Strokovnega sveta: – spremlja in ocenjuje delovanje javnega zavoda in politiko njegovega ustanovitelja, – ugotavlja ustreznost strateškega načrta in programa dela glede na namen, zaradi katerega je javni zavod ustanovljen, – obravnava vprašanja s področja strokovnega dela javnega zavoda in daje direktorju mnenja, predloge in pobude za reševanje teh vprašanj, – daje predhodno mnenje ustanovitelju k imenovanju in razrešitvi direktorja javnega zavoda, – daje predhodno mnenje k zavodski kolektivni pogodbi, – daje druge pobude in predloge v zvezi z delovanjem javnega zavoda, – druge naloge v skladu z veljavnimi predpisi in tem sklepom.
Trobilci in pihalci Slovenske filharmonije
Precej čudno je, da se Svet in Strokovni svet javno nista opredelila do ničesar in nikogar v Slovenski filharmoniji ter še posebej do stavke in stavkovnih zahtev. In še bolj: pričakovanih razrešitev problemov.
Marijan Zlobec
En odgovor na “Svet in Strokovni svet Slovenske filharmonije sta javno tiho”
Pozdravljeni. Objave na blogu spremljam, ker me tema zanima, ampak vaše zmedeno pisanje povzroča dodatno zmedo. Zakaj so npr. fotografije zaposlenih vmešane med tekst? Recimo
…
Kdo bo odgovoril na vprašanje, kateri so člani obeh Svetov, torej deset ljudi, odgovornih za delovanje Slovenske filharmonije? Poglejmo kaj pravi
[fotografija violončelista]
podnapis “Violončelist XY”
SKLEP o ustanovitvi javnega zavoda Slovenska filharmonija
…
Ali je torej violončelist tukaj član kakega Sveta? Ali ga sprašujete o članih Svetov? Ali ga citirate, ko navaja sklep o ustanovitvi? Ali pa violončelist sploh nima neposredne veze in je njegova fotografija tam kar tako, za likovno popestritev? Iz vaših besedil nasploh ni dovolj jasno, kaj so dokazljivi citati izjav vpletenih, kaj so navedbe uradnih dokumentov in kaj je vaše osebno mnenje, fotografije pa so pogosto objavljene kar arbitrarno.
Škoda, da ne morete zanimivih informacij posredovati v bolj verodostojni obliki…