Izjava in poziv Strokovnega Sveta Slovenske filharmonije ob zaostrenih razmerah


Stavkovni odbor je zelo hitro reagiral na tu zapisano ugotovitev, da ne Strokovni svet ne Svet javnega zavoda Slovenska filharmonija nista javnosti namenila nobenega odprtega pisma, pojasnila, utemeljila svoje poglede na nastali položaj, podala predloge ali celo zahteve ter izrekla določene kritike.

petrac-img_0306

Andrej Petrač, predsednik Strokovnega sveta Slovenske filharmonije, foto Marijan Zlobec

S to objavo dopolnjujem poprejšnje poročilo in ga popravljam. Tokrat objavljam Izjavo in poziv Strokovnega sveta. Kot je razvidno iz Izjave, se je Strokovni svet (glede novo nastalih razmer v SF) prvič sestal že 27. oktobra 2016, drugič pa 24. novembra 2016, torej še pred prvo napovedano opozorilno stavko, ki je bila 5. decembra, in seveda še hujšo zaostritvijo razmer vse do konca decembra in z odpovedjo Novoletnega koncerta 1. januarja 2017. Kdaj se bo Strokovni svet ponovno sestal, ni znano.

 

Strokovni svet Slovenske filharmonije

Kongresni trg 10

Ljubljana

 

Ministrstvo za kulturo

  1. Anton Peršak, minister
  2. Damjana Pečnik, državna sekretarka
  3. Maja Dimitrovski, kabinet ministra

Maistrova ulica 10

Ljubljana

 

 

Zadeva: Izjava in poziv Strokovnega Sveta Slovenske filharmonije ob zaostrenih razmerah v Slovenski filharmoniji

 

Damjanovič in Lajovic sta sejo Strokovnega sveta predčasno zapustila

Na svoji seji 27. 10. 2016 se je Strokovni svet Slovenske filharmonije seznanil z neljubo situacijo v kolektivu, povezano z odnosom med šefom dirigentom orkestra, maestrom Urošem Lajovicem, in člani orkestra. Strokovni svet sicer ne more prevzeti odgovornost za ugotavljanje krivdnih razlogov za nastale razmere, še posebej zato, ker je vodstvo Slovenske filharmonije (direktor Damjan Damjanović in maestro Uroš Lajovic) sestanek Strokovnega sveta predčasno zapustilo, zaradi česar ni bil mogoč izmenjalni dialog med člani Sveta in vodstvom, kar v posebno luč meče razmere v ustanovi, vendar pa te kažejo izrazito odklanjanje članov orkestra, da bi jih še vodil maestro Lajovic (izvedena anketa delavskega predstavništva glasbenikov, s katero je bil svet seznanjen, kaže, da orkester v 83% deležu ne želi več sodelovati z g. Lajovicem). Razmerje med člani orkestra in dirigentom je krhek, a nadvse pomemben psihološki mehanizem, od katerega je v veliki meri odvisna kvaliteta umetniškega dela. V razmerah, ko ena stran drugo odklanja v tako izraziti meri, je plodno sodelovanje v resnici močno oteženo, zato je pričakovati jasen padec kvalitativnih standardov. Prav iz tega razloga Strokovni svet predlaga, da se sodelovanje z maestrom Urošem Lajovicem prekine, saj si v nastalem vzdušju ni mogoče predstavljati plodnega sodelovalnega razmerja. Vztrajanje v nastalih razmerah bi lahko prineslo s padcem kvalitete nepopravljive dolgoročne umetniške posledice.

V izogib podobnim situacijam v bodoče Strokovni svet predlaga in poziva Svet Slovenske filharmonije in tudi njenega ustanovitelja, da omogočita razmere, v katerem bodo člani orkestra imeli vplivnejšo in dejavnejšo vlogo pri izbiranju šefa dirigenta: prav zaradi omenjene psihološke vezi med obema pomembnima členoma je pomembno, da so v procesu njegovega iskanja udeleženi vsi zainteresirani, kar je v svetu sicer splošno sprejeta praksa. Tak postopek izbire podeljuje izbranemu dirigentu tudi dokončno legitimnost in z njo povezano nujno avtoriteto. Za dosego teh ciljev je najbrž potrebno spremeniti tudi nekatere zakonske akte, zato velja ob tem ponovno premisliti tudi v bolj transparentno določitev in ločitev upravljalskih in umetniških nalog v javnem zavodu v kulturi.

barbara-img_0249

Marina Kopše in Barbara Kresnik iz stavkovnega odbora SF

Člani Sveta niso želeli priti na sestanek Strokovnega sveta

Strokovni svet je na svojo naslednjo sejo, ki je bila 24. 11. 2016 povabil tudi člane Sveta zavoda, da bi se skupaj pogovorili o resni situaciji in morda našli izhod iz krize, a so člani Sveta svoj prihod zavrnili. Strokovni svet se zato čudi dolžnega o nastali situaciji, ki je precej pereča (napovedana je opozorilna stavka orkestra) in lahko vodi do resnih posledic za umetniško kvaliteto orkestra, obvestiti tudi ustanovitelja in s tem Ministrstvo za kulturo, da se skupaj poišče izhod iz situacije. V ta namen je najbrž potrebno organizirati razgovore z vsemi vpletenimi: predstavništvom orkestra, vodstva, predstavniki Sveta in Strokovnega sveta javnega zavoda.

Ljubljana, 24. 11. 2016

Andrej Petrač, predsednik Strokovnega sveta Slovenske filharmonije in člani

Fernando Meijas

prof. Marko Mihevc

dr. Gregor Pompe

prof. Matej Zupan


2 odziva na “Izjava in poziv Strokovnega Sveta Slovenske filharmonije ob zaostrenih razmerah”

  1. Zamenjati Damjanoviča in Lajovica, a tudi Beethovna s Kardeljem, namesto Eroike pa zaigrati delavsko samoupravljanje. Dvorana SF bo premajhna, saj se bo trlo slovenskih samoupravljavcev, ki si želijo vrnitve v zlate čase.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja