Medtem ko sem pisal o provincialni servilnosti naših medijev, še posebej TVS, smo bili v osrednjem dnevniku sinoči spet priče pravi medijski osredotočenosti, da ne rečem torcidi na ameriško filmsko igralko Debbie Reynolds. Morali smo gledati, kako je bila trikrat poročena in kako grozni so bili njeni možje, pa kako je bila navezana na svojo hčerko Carrie Fisher (katera mati pa ni), ki je umrla tik pred tem. Res “grozna” je naša televizija s svojimi “kriteriji”. Ob pregledu slovenskih smrti je izpustila Dušana Velkaverha, avtorja šesto besedil za slovenske popevke in nekdanjega direktorja Glasbene produkcije RTVS, pa pisatelja Sašo Vugo, slednjega očitno, ker so oddajo po dnevniku posneli že pred Božičem, kar je bilo sicer precej groteskno poslušati v odgovorih nekaterih intervjuvancev oziroma gostov.
Dirigent Royston Nash (1933 – 2016)
Aprila letos je najprej umrl britanski dirigent Royston Nash, potem pa avstralska sopranistka Elsie Morison in ameriški pianist Jeremy Siepmann. Pri nas niso nastopili. Med manj znanimi glasbeniki, zlasti inštrumentalisti, ki so umrli aprila, so še ameriški violončelist in skladatelj Marcel Farago, britanski violinist Alan Loveday, ameriška kontrabasistka Jane Little, čembalistka Huguette Dreyfus, nizozemski klarinetist George Pieterson, kanadski pianist Joel Hastings, pa glasbeni producent Theo Lap, švicarsko – ameriški dirigent Gustav Meier, ameriški operni režiser Lincoln Clark, ameriški operni in gledališki scenograf Robert O’Hearn, britanski skladatelj Guy Woolfenden. Med pevci so umrli ameriško – japonski kontratenorist Brian Asawa, avstrijska mezzosopranistka Gabriele Sima, članica dunajske Državne opere, ter ukrajinski baritonist Dmytro Hnatyuk.
Huguette Dreyfus
Na začetku maja je umrla nemško – ameriška skladateljica Ursula Mamlok (1923 – 2016). Večinoma je pisala komorno glasbo.
Elsie Morrison je bila žena slavnega češkega dirigenta Rafaela Kubelika
Guy Woolfenden (1937 – 2016)
Guy Woolfenden (1937 – 2016) je študiral v Londonu in Cambridgeu, kjer je vodil festival. Ustanovil pa je festival v Stratfordu, glasbeno založbo Ariel Music in sklad za podporo mladim glasbenikom.
Gabriele Sima
Junija so umrli ameriška sopranistka Phyllis Curtin, nemški skladatelj Rolf Schweizer, ameriški zborovski dirigent J. Reilly Lewis, britanski tenorist Alberto Remedios, armensko – ameriški violinist Anahid Ajemian, ruski skladatelj Oleg Karavajčuk, nemški pianist Peter Feuchtwanger, južnoafriško- angleški dirigent in skladatelj Harry Rabinowitz, francoski skladatelj Charles Chaynes, italijanski dirigent Edoardo Müller, danski skladatelj Pelle Gudmundsen Holmgreen, belgijski muzikolog Harry Halbrerich, venezuelski skladatelj Innocente Carreno, indijski pevec in skladatelj Veena Sahasrabuddhe, ukrajinski operni pevec Vasyl Slipak ter avstrijski skladatelj Franz Cibulka.
Harry Rabinowitz (1916 – 2016)
Najstarejši med vsemi je bil stoletnik Harry Rabinowitz. Rpdil se je v Johannesburgu v Južni Afriki, vendar je bil judovskega rodu tako po materi kot očetu, ker pa se je šolal v Londonu, kamor se je preselil po voujni leta 1946, ga imajo za Angleža. Bil je dirigent več angleških in ameriških orkestrov, še posebej pa se je posvečal pisanju in izvajanju ter snemanju filmske glasbe za številne filme, prav tako pa za televizijske oddaje. Bil je še pianist.
Franz Cibulka (1946 – 2016)
Franz Cibulka je bil doma iz Gradca in jev glavnem živel kot svoboden skladatelj, tako da je uspel napisati okrog tristo del. Posebej rad je sodeloval z izvajalci svojih kompozicij, tako da je prisluhnil njihovim izvajalskim željam in seveda izvedbam na številnih koncertih, domačih in mednarodnih festivalih. Cibulka je bil po študiju klarinetist, skladatelj in dirigent. Nekaj časa je bil je profesor v Gradcu.
(se nadaljuje)
Marijan Zlobec