Stavka SF: “Čas za ukrepanje pristojnih se izteka”


Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije – SVIZ je na svoji spletni strani danes sprejel in objavil poročilo o nadaljevanju stavke simfoničnega orkestra Slovenske filharmonije. Kot je znano, bi se danes morale začeti priprave za novoletni koncert, snemanje programa, vaje…

 

sf-img_4823

 

Slovenska filharmonija v Cankarjevem domu oktobra letos, vse fotografije Marijan Zlobec

“Dva tedna po izvedeni opozorilni stavki orkestra Slovenske filharmonije (SF) in manj kot dva pred napovedano stavko v času generalke in novoletnega koncerta 1. januarja 2017 za to pristojni še niso pokazali zadostne volje, da bi še pravočasno rešili nastali položaj. Tudi sestanek med člani stavkovnega odbora orkestra SF in ministrom za kulturo Antonom Peršakom minuli petek ni prinesel premika. SVIZ podpira kolegice in kolege v SF, ki primarno zahtevajo odstop direktorja Damjana Damjanoviča in prekinitev sodelovanja z dirigentom Urošem Lajovicem, kar bi posledično omogočilo tudi prepotrebno ureditev razmer v zavodu in zagotovitev spoštljivega ter varnega delovnega okolja.
sf-1-img_4832

 

Te dni mineva eno leto, odkar sta SVIZ in Glosa od direktorja SF Damjana Damjanoviča (prvič) javno zahtevala opravičilo zaradi njegovih neresničnih in žaljivih trditev o »poljubnih obveznostih« in »nikakršnih odgovornostih« zaposlenih. Že pred tem sta sindikata prejemala pritožbe o nekompetentnem vodenju Slovenske filharmonije in nekorektnem odnosu do zaposlenih ter kršitvah predpisov s strani direktorja in o tem obveščala ministrstvo za kulturo. Slednje še zmeraj ne želi prevzeti odgovornosti in ne sprejme odločitev, ki bi jih glede na svoje pristojnosti lahko, medtem pa zmanjkuje časa za konstruktivno rešitev spora in preprečitev za 1. januar napovedane stavke. V tem letu so se razmere v zavodu ter odnosi med vodstvom in zaposlenimi zgolj še zaostrili in privedli do točke, ko predstavlja edini možni izhod zgolj zamenjava vodstva.
sf-3-img_4819

 

Ugotovitev, da »brez dialoga med glasbeniki in vodstvom orkestra progresivni in umetniški cilji ne morejo biti doseženi,« je del sklepa mednarodne konference orkestrov, ki je bila februarja 2014 izpeljana v Oslu in so se je udeležili vodje orkestrov in več kot 200 glasbenikov iz več kot štiridesetih držav. V pismu podpore kolegom v SF, ki ga je prejel tudi minister za kulturo Anton Peršak, to izpostavlja Mednarodna zveza glasbenikov (The International Federation of Musicians – FIM), ki ima člane v več kot 60 državah in govori v imenu nekaj sto tisoč glasbenikov po vsem svetu ter je sogovornik Unescu, Svetovni organizaciji za intelektualno lastnino, Mednarodni organizaciji dela, Evropski komisiji in Svetu Evrope. FIM še poudarja, da bi se z upoštevanjem navedenega načela nedvomno izognili krizi, ki smo ji vsi priča v Slovenski filharmoniji že zadnjih nekaj mesecev.
sf-2-img_4814

Podporo zaposlenim v orkestru Slovenske filharmonije v velikem številu izrekajo tudi njihovi kolegice in kolegi iz drugih kulturnih organizacij, zato bodo tudi ostali vpleteni in za rešitev spora pristojni morali doumeti, da se njihova mlačnost in pasivnost pri (ne)reševanju položaja ne bosta prenesli na stavkajoče in da ne bosta preprečili njihove trdne odločenosti, da bodo s svojimi zahtevami uspeli.”

Marijan Zlobec


Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja