Minister Anton Peršak še ne ve, kaj naj s Slovensko filharmonijo


Za novega kulturnega ministra Antona Peršaka je napovedana stavka simfoničnega orkestra Slovenske filharmonije  z vsemi pripravami na novoletni koncert 1. januarja, ki pa se bodo začele že 19. decembra, ter zamenjava direktorja Damjana Damjanoviča in šefa dirigenta Uroša Lajovica, očitno prevelik zalogaj, da ne rečem problem.

persak-img_2601

Anton Peršak, vse fotografije Marijan Zlobec

Če sam misli, da je v ozadju kak politični problem, je bil kvečjemu s prvim imenovanjem Damjanoviča za direktorja, pred trinajstimi leti, ko je odšla tedanja ministrica za kulturo Andreja Rihter v državni zbor vprašat Boruta Pahorja iz Združene liste, ali to imenovanje dovoli. In ker je bil Damjanovič očitno “naš človek”, je direktor postal. Pustimo nadaljevanje, čigav “naš človek” je v naslednjih letih še bil. Lahko bi samo rekel, da je dolgo vzdržal.

kopse-img_8515

Marina Kopše

Predsednica stavkovnega odbora Marina Kopše je ob obisku pri ministru za kulturo Antonu Peršaku izrazila nezadovoljstvo, ker ministrstvo ni sposobno situacije normalizirati. “To se nam zdi nesprejemljivo, saj je prav ministrstvo dolžno situacijo normalizirati oziroma razrešiti.” Minister je situacijo ocenil kot posledico notranjih sporov v SF, kar pa seveda ne pomeni, da to ni njegov problem.

Minister Peršak bo globoko premislil

Minister Peršak si je očitno vzel čas za globok premislek in hkrati analizo položaja, s pomočjo katere bi se prepričal, ali navedbe stavkovnega odbora, ki so jih podali v obrazložitvi svojih stavkovnih zahtev, držijo. Minister ima vso pravico sam, mimo stavkovnega odbora, zaslišati vse “napadene” ljudi; Damjana Dajanoviča, Uroša Lajovica, poprejšnjega predsednika Sveta Pavla Mihelčiča in sedanjega Otmarja Zorna. To je pomemben ali drugi vidik in pogled na položaj, še posebej, ker nekih konciznejših odgovorov na stavkovne zahteve s strani “napadenih” še ni bilo, razen nekaterih intervjujev, kar pa seveda ni zagovor pri ministru.

stavkovni-odbor-img_8531

Stavkovni odbor SF

Minister bo očitno zahteval  zunanjo revizijo poslovanja SF in s tem pridobil odgovor na očitke stavkovnega odbora, da se je trošil zelo velik denar za nekatere stvari, medtem ko ga ni bilo za najnujnejše potrebe glasbenikov. Nekaj dokumentov smo tu že objavili, vseh pa še ne, saj nismo revizijska komisija, niti ne protikorupcijska komisija.

Če pa me vprašate, ali bi dal neki pravni oziroma odvetniški službi ali pisarni mesečni pavšal 1800 EUR za “stalno pripravljenost”, celo med poletnimi počitnicami, in ali bi plačal neki oblikovalski agenciji 600 tisoč EUR za grafično oblikovanje plakatov in koncertnih knjižic, bi odgovoril:”Kaj ste nori?”

Če malo pomislim, bi miniser Peršak Damjanoviča lahko zamenjal celo iz krivdnih razlogov negospodarnega ravnanja z državnimi, torej njegovimi sredstvi, neposredno iz kulturnega proračuna. Ampak počakajmo na revizijo in soočenje vseh stroškov, njihovo oceno, pregled storitev in plačila oziroma morebitna preplačila.

sf-img_8533

Stavkajoči člani Slovenske filharmonije

Novoletni koncert 1. januarja bo samo, če ga bo dirigiral drug dirigent. Kot že rečeno, pa je bil Peršak previden in bo še kak dan počakal. Bo pa ministrstvo pohitelo z razpisom za novega direktorja, ker se sicer Damjanoviču mandat izteče 30. septembra 2018. Ali se v tem skriva kakšna past, je težko reči, saj je v svetu povsod praksa, da se izbere za direktorja kakšne denimo opere ali festivala nekoga, ki bo to v resnici postal šele čez dve ali celo tri leta in mora v tem času pripraviti program za svoj mandat. Tu je malo ministrove pasti, ki je ne bi prehitro komentiral, ker je možno skozi  sedanji hitri razpis najti tudi direktorja, če bi minister Damjanoviča hitro zamenjal. Seveda bi v tem primeru novi direktor  moral najprej izvesti Damjanovičev oziroma Lajovčev program. To ni tak problem, saj sezona teče, program je objavljen in sprejet, nastopajoči vedo, kaj jih čaka…

Minister Anton Peršak po sestanku s stavkovnim odborom ni dajal izjav, kar je morda taktična poteza, ker si je vzel še malo časa.

Giljotina bo vzela predvidoma najmanj dve glavi. Je pa precej možnosti za še več, še posebej, če bo šlo za prenovo Sveta.

Ne pozabimo na slovenskost Slovenske filharmonije, kar sta na svoj način spregledala tako Damjanovič kot Lajovic. Minister Peršak bi na pogvore z lahkoto povabil še delegacijo Društva slovenskih skladateljev in jo povprašal, ali so zadovoljni z izvajanjem del svojih sedanjih in preteklih članov, ali pa, kako je z naročanjem novih del pri slovenskih skladateljih; kdo je naročnik, plačnik in izvajalec teh del. Peršak lahko pokliče na pogovor, recimo seveda temu informative narave, še predstavnike Akademije za glasbo, Festivala Ljubljana, kot uporabnika Slovenske filharmonije pri svojih programih; še posebej festivala Slovenski glasbeni dnevi in poletnega Ljubljana Festivala, pa Imago Sloveniae…

Če rečem, da bo do začetka priprav na novoletni koncert Slovenske filharmonije malo “zaslišanj”, to rečem “na svojo roko”, pa tudi “na svoj račun”.

Ne vem, če bomo v naslednjih dneh kaj spili, še manj pa, če bo kaj pokalo prvega januarja po koncertu!

Marijan Zlobec

 


En odgovor na “Minister Anton Peršak še ne ve, kaj naj s Slovensko filharmonijo”

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja