Avstrijska država v Slovenijo ne vlaga, le podjetja


Sinoči je bila slovesnost ob avstrijskem državnem prazniku s sprejemom, ki ga je za goste pripravila nova avstrijska veleposlanica v Sloveniji, njena ekselenca mag. Sigrid Berka.

avstrija-3-img_3996

Avstrijska veleposlanica mag. Sigrid Berka, foto Marijan Zlobec

Iz njenega nagovora, ki ima značaj uradnega stališča Republike Avstrije, uvodoma povzemam njeno sporočilo, da “Avstrija prevzema predsedstvo Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) v precej težkih časih. Kriza v Ukrajini obremenjuje odnose z Rusijo, ki jo potrebujemo kot partnerko za reševanje številnih regionalnih konfliktov. Poleg tega Evropo obdaja pas nestabilnosti. Prednostne naloge avstrijskega predsedovanja OVSE so zato jasne: zavzemanje za omilitev regionalnih konfliktov, boj proti radikalizaciji in ekstremizmu ter ponovna vzpostavitev zaupanja med državami ter zaupanja ljudi v državne institucije.”

avstrija-1-img_3991

Veleposlanica mag. Sigrid Berka je prepričana, da bo Slovenija avstrijsko predsedovanje OVSE aktivno podpirala.

“Avstrija in Slovenija sta danes na številnih področjih tesni partnerki, zlasti v okviru Evropske unije in Združenih narodov. Obstajajo pa tudi teme, v katerih se razhajamo, kot je na primer delovanje mejnih kontrol. To vprašanje omenjam namenoma. Zavedam se namreč, da so se v poletnih mesecih številni Slovenci jezili zaradi dolgih zastojev pred predorom Karavanke in imeli občutek, da jih je Avstrija neupravičeno izključila iz schengenskega prostora.”

avstrija-5img_3993

V zvezi s tem je veleposlanica omenila nekaj številk. “Leta 2015 je Avstrija sprejela 90 tisoč beguncev in migrantov, to je za primerjavo približno toliko, kot če bi  Slovenija sprejela 20 tisoč oseb. Tako nosi Avstrija glede na število prebivalstva drugo največje breme v Evropi, takoj za Švedsko. Letos je do sedaj za azil zaprosilo še dodatnih 35 tisoč ljudi. Oskrba beguncev stane Avstrijo približno dve milijardi evrov na leto, kar je četrtina avstrijskega proračuna za izobraževanje. Številni migranti  bodo le stežka našli delo, ne govorijo nemško in njihova izobrazba ne ustreza zahtevam avstrijskega gospodarstva. Izzivi za uspešno integracijo so ogromni.”

avstrija-5-img_3992

Med govorom veleposlanice

“Kontrole ne potekajo zgolj na avstrijsko- slovenski meji, ampak tudi na avstrijsko-nemški. Nemški organi so letos vstop prepovedali že več kot 120 tisoč osebam in jih vrnili v Avstrijo.”

avstrija-2-img_3997

“Pri zapiranju balkanske poti februarja letos sta Avstrija in Slovenija odlično sodelovali. Skupaj in odločno se zavzemata tudi za učinkovito zaščito zunanjih meja Evropske unije, a dokler ta zaščita ni zagotovoljena, moramo sprejemati nacionalne ukrepe.”

jemec-img_4002

Andrej Jemec

“Šele pretekli teden je Banka Slovenije objavila svoje poročilo o neposrednih investicijah za leto 2015. S približno 3,55 milijarde evrov je Avstrija še naprej največji vlagatelj v Sloveniji. To poročilo želim nekoliko popraviti: ni res, da je vlagala Avstrija, vlagala so avstrijska podjetja.”

komelj-img_4000

Nada Šumi in Milček Komelj

Šestindvajsetega oktobra leta 1955 je avstrijski parlament sprejel suvereno odločitev o trajni nevtralnosti po odhodu zavezniških sil (skladno z določbami 15. 5. 1955 podpisane ADP – Državne pogodbe o obnovi neodvisne in demokratične Avstrije), 25.oktober leta 1991 pa je datum odhoda zadnjega vojaka nekdaj osvobodilne, nato pa dejansko zasedbene jugoslovanske armade dopolnil suverenost samostojne države Republike Slovenije.

Marijan Zlobec


Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja