Žirija mednarodnega tekmovanje Global Music Awards 2016 je izbrala zgoščenko mednarodno znane slovenske violinistke Lane Trotovšek za zmagovalno letošnjega tekmovanja najboljših posnetkov.
Lana Trotovšek in Maria Canyiguertal
Trotovškova je zgoščenko, na kateri so dela skladateljev Enrique Granadosa, Cesare Francka, Geralda Finzija in Lucijana Marije Škerjanca, posnela skupaj s katalonsko pianistko Mario Canyigueral.
Lana Trotovšek
Nadarjeni glasbenici sta zgoščenko posneli v lanskem letu in jo predstavili v okviru kulturnega televizijskega programa Al Punt Avui ter mnogih koncertov po Španiji in v Veliki Britaniji.
Lana Trotovšek med nastopom v Ljubljani, foto Festival Ljubljana
V Londonu živeča slovenska violinistka Lana Trotovšek je z Violinskim koncertom št.1 Prokofjeva debitirala leta 2012 z Orkestrom Mariinskega gledališča pod taktirko Valerija Gergijeva.
Lana Trotovšek in dirigent Londonskega simfoničnega orkestra Gianandrea Noseda, foto Marijan Zlobec
Leta 2014 je z Mozartovo Koncertantno simfonijo nastopila na dveh koncertih z Jurijem Bašmetom in Moskovskimi solisti. Igrala je v znanih prizoriščih po Evropi, na Kitajskem, v Združenih arabskih emiratih in Združenih državah Amerike in sodelovala z več pomembnimi orkestri.
Lana Trotovšek ponosna po koncertu v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma, foto Marijan Zlobec
Samo v sezoni 2015/16 je nastopila v Wigmore Hallu, se z Violinskim koncertom Čajkovskega predstavila s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija pod taktirko Georgea Pehlivaniana ter Sarajevsko filharmonijo pod vodstvom Uroša Lajovca, s Simfoničnim orkestrom iz Kalamazooja igrala Brahmsov koncert, Beethovnovega z Zagrebško filharmonijo in dirigentom Hansom Grafom ter Mendelssohnovega s Komornim orkestrom Filadelfije, ki ga je vodil Dirk Brossé. Dejavna je bila v nagrajenih sestavih Greenwich Trio in Kvartet Badke; sodelovala je pri več snemalnih projektih in izdajah.
Lana Trotovšek na tiskovni konferenci v Križankah, foto Marijan Zlobec
Violino igra od svojega četrtega leta, pri sedemnajstih letih jo je 18 mesecev poučeval Ruggiero Ricci, sicer pa je imela veliko mentorjev na izpopolnjevanjih ter med študijem na ljubljanski Akademiji za glasbo ter londonskih Trinity Collegeu in Kraljevem glasbenem kolidžu. Igra na violino Pietra Antonia dalla Coste iz leta 1750, ki ji jo je na dražbi kupil zasebni dobrotnik Jonathan Stone, pravzaprav zanjo založil velik denar, ki ga je glasbenica postopopma vračala. Stone je poleti prišel iz LOndona na njen koncert v Ljubljano. V LOndonu jo jeseni čaka še profesorski položaj.
Vrhunska mlada violinistka, ki je na letošnjem 64. Ljubljana Festivalu požela stoječe ovacije s svojim izjemnim nastopom ob boku slovitega Londonskega simfoničnega orkestra, se ob solistični koncertni karieri posveča tudi komorni igri; njeni najzvestejši koncertni partnerji so japonska pianistka Joko Misumi, katalonska pianistka Maria Canvigueral in britanski pianist Simon Lane, v zadnjem času pa jo zanima tudi baročna glasba.
Glasbeni mecen Jonathan Stone v Slovenski filharmoniji, foto Marijan Zlobec
Marijan Zlobec