Gostovanja kitajskih glasbenikov na ljubljanskem poletnem festivalu nikoli ne razočarajo, še posebej radovedni pa smo, ko uvrščajo v program kako njihov0 delo, pa s tem ne mislim le slavnega Tan Duna, ki je bil naš gost lani. Tokrat prihaja na 64. Ljubljana Festival Simfonični orkester iz Shenzhena.
Dirigent Daye Lin, foto Festival Ljubljana
Simfonični orkester iz kitajskega mesta Shenzhen je bil ustanovljen leta 1982 in velja za enega najboljših kitajskih orkestrov ter veliko koncertira tudi na tujem. Predstavil se bo s kitajskim violinskim virtuozom Chen Xijem pod taktirko Dayea Lina, zmagovalca mednarodnega dirigentskega tekmovanja Georga Soltija v Frankfurtu leta 2012. Violinist Chen Xi je že s petnajstimi leti zmagal na mednarodnem violinskem tekmovanju Lipinski-Wieniawski na Poljskem, pri sedemnajstih pa na slovitem tekmovanju Čajkovskega v Moskvi.
Shenzen nam ni tako znano mesto. Leži ob Hongkongu in se je zelo hitro, tako rekoč skokovito razvijal, kot je na tiskovni konferenci povedal Darko Brlerk, iz mesteca s komaj šestdeset tisoč prebivalci v velemesto s petnajstimi milijoni.
Violinist Xi Chen, foto www.lcsd.hk
Dirigent Daye Lin si je za gostovanje v Ljubljani izbral najprej delo kitajskega skladatelja Z Xuja Nočni privez ob Javorovem mostu, spričo slavnega violinista pa zahtevni Sibeliusov Koncert za violino in orkester v d-molu op. 47.
V drugem delu koncerta bomo prisluhnili slavni Šeherezadi Nikolaja Rimskega Korsakova.
Dirigent Daye Lin je v Berlinu študiral v razredu Christiana Ehwalda, ki je skupaj z Urošem Lajovicem odgovoren za umetniško vodstvo Shenzhenskega simfoničnega orkestra in je pri njih že nekajkrat dirigiral, kot je na predstavitvi njihovega gostovanja še povedal Darko Brlek.
Marijan Zlobec