Dan odprtih vrat pomeni povabilo na srečanje med znanci in prijatelji, sodelavci in poslovnimi partnerji, nastopajočimi in poslušalci…in še bi lahko našteval. Pridružil sem se Zdravniškemu orkestru Camerata medica na njihovem popotovanju v Veliko Nedeljo, na domačijo ali kmetijo Kogl, k vinarjema Franciju Cvetku in njegovi ženi Zlatki.
Koncert Zdravniškega orkestra Camerata medica, vse fotografije Marijan Zlobec
Nisem še bil tam, a me je že prvi obisk skoraj stal glavo. Ko sem Francija vprašal, če so oni še na Štajerskem, me je vprašal:”Bi vi radi danes prišli domov?”

Lipa ob hiši je stara nekaj stoletij
Na rahli vzpetini nad Veliko Nedeljo leži kmetija Kogl. Da je hrib posajen z vinogradi, so prvič omenjali že leta 1542. Vse do zemljiške odveze leta 1848 je bil v posesti križnikov, od leta 1860 pa so ga upravljale premožne gosposke družine. Mogočna hiša na vrhu posestva je bila zgrajena leta 1820. Mejnik v novejši zgodovini posestva in hiše je leto 1983 s prehodom v novo lastništvo Francija Cvetka in urejanjem ter postopnim širjenjem vinogradov.
En del trate pred hišo
Hitro sem ugotovil, da to ni več Štajerska, ampak že Prlekija. Kot veste, se človek uči vse življenje, Slovenija pa je tako velika, da jo lahko spoznavaš vedno znova in povsod, kakšno lokalno mejo pa celo zgrešiš.
Franci Cvetko nam je pokazal klet.
Bistvo je bilo družabno poletno druženje s koncertom prijetne glasbe komornega tipa, klasične, pa tudi lahkotnejše narave, precej filmske in na koncu slovenske, na odprtem, pod lipo, na skrbno pokošeni trati, na hribčku, imenovanem Kogl, od koder je pogled na tri strani, daleč in navzdol, povsod pa so, kaj drugega kot vinogradi.
In svoja arhivska vina, ki pa segajo le do leta 1986.
“Jaz sam sem kralj,” bi lahko rekla zaklonca Cvetko. Prav gotovo pa na Slovenskem nista osamljen primer, ampak se število vinarskih kraljev in kraljic povečuje, verjetno pa še na drugih področjih ustvarjanja, če uporabim le eno najbolj splošno besedo. Brez ustvarjanja ni ničesar. Vse ostalo so izpeljave ali odtenki.
Pianistka Tina Mauko in gostiteljica Zlatka Cvetko.
Če prideš, si tam nekaj ur, se nastaviš razgledu in soncu, po požirkih degustiraš različna domača vina, kaj prigrizneš, prisluhneš glasbi, malo poklepetaš, obiščeš in si ogledaš klet in na koncu pristaneš pri možnostih nakupa kake steklenice, ni ravno slaba izbira ali odločitev, še posebej, če te spremlja idealno lepo vreme.
Mojster fotografije Stojan Kerbler je prišel med prvimi.
Ni bilo govora o turizmu ali državnem pospeševanju vinogradništva, ministra za kmetijstvo niso povabili, zato pa je prišel generalni direktor Gospodarske zbornice Slovenije Samo Hribar Milič.
Mag. Samo Hribar Milič z ženo.
Slovenija ima potenciale, ki jih vinogradništvo zanima že desetletja, a bodo v prihodnje, kot zagotavlja minister z obljubljenim izvozom slovenskih vin na Kitajsko, nemara vsi še bolj pridni. Amak sem slišal pripombo: za kakšno ceno (namreč prodajajo vina dol). Tega pa res ne vem.


















