Slovenska sopranistka Nika Gorič žanje na Salzburških slavnostnih igrah same uspehe. A ni slučaj; morala se je najprej dokazati, da so jo na avdiciji sprejeli v vsakoletni projekt mladih pevcev Young Singers Project; le med trinajst najboljših, ki imajo čast in priložnost tako se izpopolnjevati pri slavnih opernih in koncertnih pevcih in pevskih pedagogih kot nastopati v posameznih opernih predstavah ali na koncertih.
Nika Gorič kot Titanija, vse fotografje Marijan Zlobec
Ves festival nastopa v operi za otroke in mladino Vilinska kraljica Henryja Purcella. Skupaj bo nastopila kar osemkrat.
Po ogledu predstave Vilinske kraljice lahko rečem, da je igralsko in pevsko odlična.
Ima odrski fluid, se zna vživeti v vlogo in njeno preobrazbo spričo začaranosti.
Je koketna, zapeljiva, a vseskozi naravna in vedra, da ne rečem optimistična in nasmejana.
Vse obvladljiva.
Oberona zlahka vodi.
In na koncu vse skupaj pripelje do srečnega konca.
Vilinska kraljica je adaptacija po Purcellu, kot jo je naravil Henrik Albrecht in je v tej verziji namenjena zlasti otrokom, ki so s starši množično prišli v dvorano Salzburške univerze.
Ima številne mlade ali najmlajše občudovalce.
Režiserka Elena Tzavara je naredila prijetno predstavo, v kateri je vsega po malem in hkrati dovolj. Podobno uravnotežena je scensko kostumska oprema Elisabeth Vogetseder. Zapolnjuje ves mali oder z nekaj drevesi in napihljivimi balončki kot plodovi.V ozadju je visoka stena in nad njo balkonček, na katerem uprizarjata svoje odrske scenske efekte oba odrska delavca, tehnika, ki sta prav tako kot na koncu skozi dvorano prihajajoča zamudna obiskovalca (z dežniki, ker v Sazburgu vedno dežuje), še kako pomembna v predstavi – pravljici. Bistven pa je čarodej Puck v podobi punckovske mladenke.
Otroci potrpežljivo čakajo na Nikin podpis.
Vsakemu se podpiše in doda njegovo ime.
Puck je najpomembnejši v dramskem zapletu s svojim čaranjem, pri katerem mu ali ji množično pomagajo otroci v dvorani s Čira, čara…
Da si bo zapomnil popoldansko predstavo.
Čaranje spremeni tehnika v osla z oslovsko glavo in repom, vilinsko kraljico Titanijo pa v njegovega ljubega, dokler ne sledi odčaranje in totalna sprememba kraljičinega vedenja. Na koncu je potrebno odčarati še osla in mu vrniti človeško podobo.
Tako kot starši.
Salzburški orkestrski solisti so bili kot izvajalci s posameznimi inštrumenti pravi anambel, prav tako sugestivni dirigent David Niemann.
Ki vzgajajo najmlajše v operi.
Poleg Nike Gorič kot Titanije so nastopili še Sean Michael Plumb kot mož Oberon, Miriam Albano kot Puck, Oliver Johnston in Unnsteinn Arnason kot tehnika ter Mingjie Lei in Albina Latipova kot par zapoznelih obiskovalcev opere. Vsi so bili zelo dobri, kar je sledilo prepričanju umetniškega vodstva predstave, da morajo biti za otroke vsi najboljši in prepričljivi.
Niko Gorič čaka takoj po Salzburških slavnostnih igrah križarjenje z veliko potniško ladjo MS Europa po Sredozemlju, na kateri pa se bo odvijalo prestižno mednarodno pevsko tekmovanje, ki bo potekalo v treh etapah in bo zajemalo oratorijsko petje, samospeve oziroma pesmi in operne arije. Našo Niko Gorič je za tekmovanje nominiral in izbral slavni kanadsko-nemški tenorist Michael Schade, ki je bil v Young Singers Project v preteklih letih pevski pedagog, sicer pa je v Salzburgu veliko nastopal. Med pedagogi je bila tudi Marjana Lipovšek. Letos pa so to Christa Ludwig, Ann Murray, Thomas Hampson in Malcolm Martineau.
Pevce za tekmovanje Stella Maris so doslej predlagale slavne opere iz Chicaga, Pariza, Münchna, Frankfurta, New Yorka, San Francisca, Londona, Milana, Dunaja.
Michael Schade je leta 2009 sam ustanovil in je umetniški vodja mednarodnega pevskega tekmovanja Hapag Lloyd Cruises Stella Maris, na katerega je tokrat povabil našo Niko Gorič. Tekmovanje bo potekalo med ladijsko vožnjo od Barcelone do Casablance v Maroku od 4. do 17. oktobra. Financer tekmovanja je veliko nemško podjetje Hapag Lloyd, ki se ukvarja z ladijskim transportom, v katerega vodstvu so veliki ljubitelji klasične glasbe in še posebej opere.
Potniki med potovanjem na luksuzni križarki postanejo spremljevalci pevskega tekmovanja in obiskovalci koncertov. Na ladji tekmuje sicer samo osem najboljših pevcev; štiri pevke in štirje pevci, tako da je naša Nika Gorič avtomatično že v finalu. Pevce ocenjuje mednarodna žirija ekspertov za klasično glasbo in še posebej za pevce oziroma pevski repertoar.
Pevce za salzburški sedaj potekajoči Young Singers Project so izbrali na mednarodnih avdicijah, sprejeli so jih trinajst iz dvanajstih držav, zanimivo pa je, da med njimi ni nikogar iz Avstrije.
Marijan Zlobec