Popoldan ob 16. uri se je v festivalski dvorani na Zelenem griču v Bayreuthu na zgornjem Bavarskem začel tradicionalni Wagnerjev festival, najstarejši glasbeni festival na svetu, ki sega s svojimi začetki že v leto 1876. Danes velja za najbolj zaželjen, cenjen in prestižen med vsemi festivali na svetu, saj je treba na vstopnice čakati okrog trinajst ali štirinajst let.
Katharina Wagner, umetniška voditeljica Wagnerjevega festivala v Bayreuthu, foto wikipedija
Prva predstava bo hkrati premierna, torej nova na festivalu, Parsifal, Wagnerjeva zadnja opera, za katero si je skladatelj želel, da bi ostajala uprizarjana ves čas samo tu, v njegovem gledališču, kar so precej let upoštevali, zlasti njegova vdova Cosima ni dovolila nikakršnih uprizarjanj drugje, dokler nis0 tega prelomili v Ameriki, kjer so našli neko pravno luknjo, menda v zvezi z določilom, kje uprizarjanje Parsifala ni dovoljeno, to pa izrecno ni omenjalo Amerike, kjer so ga prvič uprizorili leta 1903.
Prizor iz Parsifala, vse fotografije WF/ Enrico Nawrath
Richard Wagner je dočakal izvedbe vseh svojih oper, tako tudi Parsifala v Bayreuthu. Wagner je hitro postal mednarodno znan, najprej kot dirigent in publicist, potem pa že s svojimi prvimi operami iz štiridesetih let 19. stoletja in vodstvom opere v Dresdnu, potem pa vedno bolj vse do svoje smrti leta 1883.
Prizor iz novega Parsifala
Kot poročajo tuji mediji, so popoldan v Bayreuthu vladali poostreni varnostni ukrepi in nekatere omejitve; tako ni bilo rdečega tepiha, po katerem običajno prihajajo slavni gostje pred množico, ki jih brez vstopnic sicer prihaja samo gledat, kar je logično, saj se odprtja festivala skoraj vsako leto udeležuje kanclerka Angela Merkel, neredko pa še kak tuji državnik; med slovenskimi je bil doslej v Bayreuthu pred kakimi petnajstimi leti le predsednik dr. Janez Drnovšek, ko si je ogledal Letečega Holandca. Razlog, zakaj ni bilo rdečega tepiha, pa je hitro postal znan: v Bayreuth letos ni prišla Angela Merkel kot najvišja politična predstavnica Nemčije. Bo pa z možem prišla zasebno enkrat kasneje. Verjetno se bo prikazala zadnjo minuto, ko so vsi obiskovalci že v dvorani.
Prizor iz Parsifala
Letos bodo na programu poleg Parsifala še Prstan Nibelunga ali Nibelungov prstan ali Nibelunški prstan, kot si želite prevajati Der Ring des Nibelungen, zatem še Leteči Holandec ter Tristan in Izolda. Festival se bo končal 28. avgusta z zadnjo predstavo Parsifala. Prstan bo dirigiral Marek Janowski, izkušeni dirigent, umetniški vodja Radijskega simfoničnega orkestra v Berlinu, sicer poljskega rodu. Prstan Nibelunga je že dirigiral med letoma 1980 in 1983 ter posnel z dresdensko Državno kapelo. Tristana in Izoldo bo dirigiral najbolj priljubljeni nemški dirigent Christian Thielemann, medtem ko je režiserka Katharina Wagner, v naslovnih vlogah pa pojeta Stephen Gould in Petra Lang. Letečega Holandca bo dirigiral Axel Kober.
Stephen Gould kot Tristan
Glasbeno vodstvo Parsifala je prvič v Bayreuthu prevzel mednarodno uveljavljeni in tudi v Ljubljani znani gost dirigent Hartmut Haenchen, ki je pravzaprav za pot v Bayreuth potreboval blizu štirideset let dirigentske kariere. Vendar pa v Bayreuthu dodajajo, da je zamenjal bolnega Andrisa Nelsonsa. Predstavo je na oder postavil režiser Uwe Eric Laufenberg, prav tako debitant v Bayreuthu, medtem ko se pod sceno podpisuje Gisbert Jäkel, pod kostumografijo Jessica Karge, pod luč Reinhard Traub in video Gerard Naziri.
Prizor iz Walküre
V Parsifalu nastopajo sami izraziti wagnerjanski pevci, kot so tenorist Klaus Florian Vogt v naslovni vlogi Parsifala, basist Georg Zeppenfeld kot Gurnemanz, basist Karl-Heinz Lechner kot Titurel, baritonist Ryan McKinny kot Amfortas, basist Gerd Grochowski kot Klingsor ter sopranistka Elena Pankratova kot Kundry. Nastopajo še graalovi vitezi, Klingsorjeva cvetlična dekleta ter oprode.
Prizor iz Walküre
Režiser Parsifala Uwe Eric Laufenberg je pred premiero povedal, da je njegov pogled na opero nekako med umetniško religijo in arhaičnim kultom darovanja. Parsifal se tokrat pojavlja kot Kristus.
Prizor iz Parsifala
Naj dodamo, da je bil v Parsifalu kot Gurnemanz prvi interpret basist slovenskega porekla Emil Škarja (Scaria), rojen sicer v Gradcu, a njegov oče je bil doma iz Kranja.
Prizor iz Walküre
Wagnerjev festival v Bayreuthu izvajajo glasbeniki, združeni v elitni festivalski orkester. Prihajajo iz najboljših nemških opernih in simfoničnih orkestrov ter jih je skupaj okrog 200, medtem ko je operni zbor sestavljen iz najboljših zborovskih opernih pevcev z vsega sveta, torej je zastavljen še širše kot orkester.
Prizor iz Siegfrieda
Zbor ima okrog 135 članov, po programski potrebi še precej več, in ga vodi Eberhard Friedrich.
Petra Lang kot Izolda
Festival vodi sedaj sama pravnukinja Richarda Wagnerja Katharina Wagner.
Prizor iz Letečega Holandca
Vse predstave festivala so že leta razprodane, zato so se organizatorji odločili, da bodo današnjo otvoritveno predstavo Parsifala preko internetne povezave predvajali v določene kinomatografe po vsem svetu, samo v Berlinu bo teh kinodvoran kar šest (ogled informacij na www. wagner-im-kino.de).
Prizor iz Somraka bogov
Prizor iz Somraka bogov
Prizor iz Somraka bogov
Prizor iz Renskega zlata
Prizor iz Renskega zlata
Prizor iz Letečega Holandca
Prizor iz Letečega Holandca
Prizor iz Letečega Holandca
Katharina Wagner
Marijan Zlobec