Dvodnevno gostovanje Kitajske nacionalne opere in plesno dramskega gledališča, ki deluje pod okriljem Ministrstva za kulturo Ljudske republike Kitajske, nadaljuje tradicijo vse bogatejših in programsko raznolikih (še simfonična glasba, solisti, skladatelji, dirigenti) gostovanj, potem ko smo si lani na 63. Ljubljana Festivalu ogledali Puccinijevo opero Turandot kot vrhunec dosedanjih programskih načrtovanj in rezultatov.
Tiskovna konferenca pred kitajsko izvedbo baleta Konfucij, vse fotografije Marijan Zlobec
Kako bo drevi in jutri v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma s plesno baletno predstavo Konfucij v okviru letošnjega 64. Ljubljana Festivala, bomo videli že čez kakih sedem ur. Zanimanje za obe predstavi je kajpada veliko, saj nam ima Kitajska s svojo večtisočletno kulturno zgodovino kaj povedati.
Glavna režiserka in koreografinja baleta Dexin Kong
Vedno je pri gostovanjih bistveno, da izraziš in predstavljaš svojo najglobljo identiteto, svoj ponos, ustvarjalno briljanco, tipiko, svežino, privlačnost, najvišjo kvaliteto…, skratka vse, kar promovira državo in njeno kulturno zgodovino.
Yang Hu in Yu Yu
Konfucij je kajpada svetovno znan kot filozof in učitelj. Bistvo je v njegovem pojmovanju človeka kot etičnega in moralnega bitja visokih življenjskih idealov in norm, ki naj bi se jih človek kot humano bitje držal vse življenje in skozi vso zgodovino.
Ali Konfucijeva misel živi še danes in kako, je vprašanje, na katerega se da odgovoriti oziroma so nam povedali kar kitajski gostje sami, češ da je njegov nauk živ; Konfucija poznajo in učijo tako rekoč že v vrtcih in osnoviih šolah. Konfucij je spremljevalec življenja slehernega posameznika, ne le Kitajca, in ga opominja na vrednote ter pomen osebnostnega razvoja.
Darko Brlek s kitajskimi gosti
Konfucij je spektakularna koreografska drama o starodavnem kitajskem filozofu, ki je živel v šestem in petem stoletju pred našim štetjem.
Prizor iz baleta Konfucij, foto arhiv Festivala Ljubljana
Na tiskovni konferenci je prva spregovorila glavna režiserka in koreografinja Dexin Kong, predstavnica že sedeminsedemdesete generacije potomstva velikega kitajskega filozofa Konfucija. Med drugim je poudarila, da je Konfucij za Kitajce predvsem izobraževalnega pomena; kot učitelj, mislec, delno politik. Čeprav za življenja ni dosegel vidnega uspeha, kljub ustanovitvi in vodenju svoje šole, v kateri je vzgajal mladeniče, ne pa mladenk, saj zanje pri njem ni bilo mesta, a je preko učencev odločilno vplival na nastanek in razvoj kitajske tradicije.
Glavni junak, Konfucij, bo na odru zaživel v interpretaciji vehementnega in samozavestnega plesalca Yang Huja (drevi) in Siyu Yanga jutri.
Prizor iz baleta Konfucij
Yang Hu je med drugim povedal, da je bil Konfucij ves čas kitajske zgodovine in je še danes izjemno pomembna osebnost. Posebej pa je opozoril na bogato plesno in folklorno tradicijo, ki jo bomo videli v predstavi. Konfucij združuje tip modernega kitajskega baleta, plesa in folklore.
Prevajalec iz kitajščine Mitja Saje
Konfucijeva žena bo Yu Yu, ki do svojega moža, tako kot njegovi učenci, izražajo veliko spoštovanje in občudovanje. Za gledalce bo poseben izziv spremljanje dogajanja med Konfucijem in učenci…V glavnih vlogah nastopata še Yin Zhu in Kun Liu kot vojvoda ter Haifeng Guo in Bin Liu kot dvorjan.
Producent predstave Konfucij je Cheng Tao, scenarist Chun Liu, izvršni režiser in koreograf Weiwei Mao, vizualni direktor Dongsheng Ren, glasbena direktorica in skladateljica Qu Zhang, kostumografinja Donglin Yang in modeliranje Lei Jia.
Marijan Zlobec