Milano napoveduje na zadnji dan Expo v soboto, 31. oktobra, veliko slovesnost. Vstop na sejmišče bo za vse obiskovalce dovoljen le do 17. ure, ko se bo začelo veliko slavje zaprtja Svetovne razstave. Nakup vstopnic pa bodo zaustavili že ob 15.45, poleg tega pa so organizatorji sprostili datum vnaprej kupljenih vstopnic, določenih z dnevom in uro, tako da bodo vstopi zadnje dneve bolj odprti, zato pa množični, da ne rečemo premnožični in s tem nevarni.
Vstopnic, ki še niso bile realizirane s samim fizičnim obiskom Expo, je menda še en milijon, kar bi pomenilo nepopisno gnečo in neobvladljivost prostora, ki sicer sprejme hkrati menda do 200 tisoč ljudi. A to bi pomenilo nemožnost ogleda večine paviljonov, saj gre za manjša poslopja, komplekse, galerije, posebne avtorske kontrukcije, v katere ne gre več kot največ petdeset, sto, dvesto ljudi je že zelo veliko? Iz same avenije, ki je dolga več kot poldrugi kilometer, se vidi samo zunanjost paviljonov.
Slovenski paviljon, foto Marijan Zlobec
Verjetno pa bodo ravno v zadnjih treh dneh postavili rekord dnevnega obiska. Kot so sporočili, so sondirali in objavili obisk nekaterih dnevov sredi oktobra: 12. oktobra 159.327, 13. oktobra 127.484, 14. oktobra 136.714, 15. oktobra 126.683, 16. oktobra 176.346, 17. oktobra (sobota) 246.065 in 18. oktobra 185.004.
Največja vrsta je vedno pred vhodom v japonski paviljon. Zakaj je tako, ne vem, ker se mi ni zdelo vredno čakati, ko sem bil prvič na Expo, to je že maja,110 minut. No, kasneje se je čakalna doba povečala na tri ure in pol. Vsi pravijo, da se ni izplačalo ter da je suši (štirje nigiri in štirje uramaki) stal kar 22 evrov.
Kot so sporočili, bo nekakšen vmesni Expo v Kazahstanu leta 2017 s temo obnovljivi viri energije, pravi Expo pa 2020 v Dubaju.
Tajski paviljon, foto Marijan Zlobec
Zadnjega dne bo vstop, kot rečeno, z normalno vstopnico, do 17. ure, tako da bodo vsi tedaj na Expo lahko prisotni še na zaključni slovesnosti, ki se bo predvidoma začela ob 18. uri v Open Air Theatre, kjer je potekalo odprtje. Organizatorji še niso sporočili, kateri državni paviljoni so bili najboljši, a kot kaže, bo zmagala Japonska. Izbrali pa so že paviljon, kjer se je za majhen denar najboklje jedlo: zmagala je Južna Koreja, drugi je bil Ekvador, tretja pa Estonija, še posebej s ponudbo za otroke in je premagala sicer zelo atraktivno Brazilijo.
Brazilski paviljon, foto Marijan Zlobec
Južnokorejski paviljon, foto Marijan Zlobec
Kitajski paviljon, foto Marijan Zlobec
Marijan Zlobec